fbpx

קונספירציה נוצרית בלב ירושלים?

מאת: מערכת מדינת ירושלים

האם משה ליאון מעודד בסתר מיסיונריות נוצרית בילדים יהודים קטנים?

ברור שלא. אבל ערוץ 20 קבעו רף תחתון חדש לצביעות עיתונאית שבוע שעבר כשניסו לרמוז לקונספירציה נוצרית בהסכמת ראש העירייה.

נשמע מגוחך? עוד לא שמעתם כלום.

נתחיל מגרסת החרטטן: אמיר אטינגר, כתב ערוץ 20, אשר לקח את הביטוי זנב לאריות קצת יותר מדי ברצינות גילה תגלית חשובה: בגן בלומפילד מוצב פסל של אריה. עד כאן, שלג דאשתקד. אלא מה: נכון לשבוע שעבר מסתבר שהפסל הוא יצירה של אמן נוצרי אוונגליסט ומטרתו לפתות ילדים קטנים לשחק בו וכך להדבק בנצרות.

איך עיריית ירושלים נתנו לפסל כזה לעבור אתם שואלים? מזל שערוץ 20 נכנסו לעומק הדברים וחקרו את הפרוטוקולים הפתוחים לציבור של ישיבות ועדת האומנות במרחב הציבורי, שבהם — לטענתו של אטינגר התקבלה ההחלטה על הצבת הפסל "תוך הונאה של חברי הוועדה והסתרה מראש העיר משה ליאון". אטינגר הראה ציטוטים של פלר חסון נחום, יו"ר הוועדה, אשר "נתמכת על ידי הקרן החדשה ושותפה בארגונים שמקושרים לנצרות" ושל לורה ורטון מסיעת מרצ.

עד כאן סיפורי נרניה.

הנה העובדות. מדובר בפסל שניתן במתנה לירושלים על ידי האמן מקס גריינר, אכן אוונגליסט. הפסל שהה שנתיים בבית שמש לפני שקיבל שיבוץ (שנידון במשך שלוש ישיבות שונות בעיריה) לגן בלומפילד. באתר שלו גריינר לא מסתיר את היותו אוונגליסט ואת ההשראה הדתית שלו. כפי שגבריאלה רוזנשטיין חשפה בטוויטר, לא רק שהרקע הנוצרי של הפסל לא הוסתר, אלא נאמר ונידון מפורשות בפרוטוקל ממנו אטינגר מצטט ועותק נשלח לראש העירייה כדי ליידע אותו. במילים אחרות: לא היתה הסתרה, ואטינגר הונה את הציבור כשטען שנעשתה פה פעולה במחשכים.

האמת היא שסביר שליאון לא התנגד למתנה אוונגליסטית, כי למדינת ישראל, ובמיוחד ליוסי דגן ראש מועצת יש״ע, וראש הממשלה בנימין נתניהו, יש יחסים אינטימיים עם נוצרים אוונגליסטים. סרט חדש בשם ״עד סוף העולם״ אשר יצא השבוע בפסטיבל דוק אביב ומדבר על היחסים העמוקים בין האוונגליסטים וישראל. למשל, האוונגליסטים — אשר מהווים כ-25% מכוח הבחירה בארה״ב — הם אלו אשר דחפו את ממשל טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים.

למה? מפני שהעברת השגרירות היא סימן נבואי חשוב מתוך מפת הדרכים האפוקליפטית-משיחית בה הם מאמינים ואשר הם מנסים להחיש.

ארגון נוצרים למען ישראל, מונה למעלה מתשעה מיליון חברים ומהווה אחד מהגופים הפילנטרופיים הגדולים אשר תורמים לישראל. וכמובן שכל מי שהיה בכיכר החתולות ראה את המקרן המפלצתי של מוזיאון ידידי ישראל אשר הוקם על ידי מייק אוונס. המוזאון נועד לספר את סיפורם של ציונים נוצרים, ועל פי הנרטיב במוזאון מחוללי הציונות היו בכלל נוצרים פרוטסטנטים.

רגע לפני שערוץ 20 יוצאים בחשיפה מטורפת על כך שבכנסיית הקבר יש פסלים של ישו, אנחנו רוצים לגלות לכם סוד.

גם היום, נוצרים גרים בירושלים, במזרח העיר ובמערבה, ורואים בחייהם כאן הגשמה של אמונה נוצרית. יש כמובן גם קהילה של יהודים משיחיים בישראל אשר מונה כ-20 אלף אנשים, מתוכם רבע מתגוררים בעיר ומלבד בית ספר משיחי אחד, רובם לומדים עם יהודים או ערבים בבתי ספר ממלכתיים כגון הליד״ה ומקיימים אירועים קהילתיים בהם שרים שירים משיחיים בשלל שפות.

אם אתם לא פוחדים מאריות נוצרים ולא מעיתונאים שמנסים לגרוף רייטינג לא מבוסס על הגב של ירושלים, הצטרפו אלינו. בתרבות, בפוליטיקה עירונית ובחיבור בין קהילות – אנחנו כאן בשבילכם. כאן כדי לבדוק ולשאול, כאן כדי לעשות מהפכה מקומית בתקשורת.

כתבה: מאיה ליבנה
צילום תומר זמורה

עוד

It seems we can't find what you're looking for.