עלינו

מה ולמה מדינת ירושלים?

מדינת ירושלים היא מגזין אינטרנט עצמאי שלוקח בעלות על הסיפור של ירושלים דרך המצאה מחדש של עיתונאות מקומית.

 

מגזין אינטרנט?

אנחנו לא חדשות. לא נספר על מה קרה אתמול בלילה או נרוץ אחרי אוטובוסים. הכתבות אצלנו יהיו ארוכות, עם עומק, והשקעה בתחקיר, עריכה, ואסתטיקה. יהיו אצלנו כתבות וידיאו, סדרות רשת, טורים, בלוגים, כתבות טקסט, תמונות ועוד.

 

בעלות על הסיפור של ירושלים?

מספרים את העיר הזו יותר מדי פעמים בקלישאות, סמלים, ואינטרסים פוליטיים ודתיים. בעיננו, העיר הזו שייכת לאנשים שגרים בה. מדינת ירושלים תהיה במה ליוצרים מקומיים מסוגים שונים, ותכוון לשרת את מי שגר פה, אבל גם לספר החוצה את הסיפור של העיר הזו.

 

המצאה מחדש של עיתונות מקומית?

כאן הכי הגזמנו במילים מפוצצות, אבל אנחנו מתכוונים לזה. בזמן שהמדיה הופכת להיות יותר ויותר גלובלית, שעיתונים אינם רווחיים אלא משמשים מנוף למניפולציות, אנחנו רוצים להוכיח לקהל שלנו שלא רק שאנחנו מבדרים בטירוף, אלא גם נותנים ערך מוסף ששווה דמי מנוי חודשיים כדי שנמשיך להתקיים. אנחנו עוד לא שם, יש לנו הרבה להוכיח את עצמנו עד אז, וכן, אנחנו יודעים, ״אנשים לא משלמים על תוכן״, זה חתיכת אתגר רציני ואנחנו מוכנים לזה.

 

הטריטוריה של מדינת ירושלים:

הסופר יצחק בשביס זינגר אמר שיהודים מתעניינים בשלושה דברים: סקס, תורה ומהפכות. בהשראת הממזרזינגר במדינת ירושלים נדבר לא רק על  שחיתות נדל״נית, יחסי יהודים-ערבים-חילונים-חרדים-לאומיות אלא גם מיניות, מגדר, ספורט, אומנות מוזיקה, תככים, דת ומהפכות. לפעמים נתעסק בנושאים אקטואליים, לפעמים נגרד סיפור מרתק מהעבר.

 

בינתיים בירושלים…

לפני שנגיע לחזון הגדול, אנחנו רוצים להוכיח שאנחנו יכולים להצליח בקטן. כרגע, אנחנו עושים שלוש סדרות רשת. הראשונה, אותה התחלנו להוציא בפברואר 2018 היא על דמויות ירושלמיות מעוררות השראה. בסדרה השניה, לה אנחנו קוראים בינתיים ״הכתבה החודשית״ אנחנו בוחרים כל חודש נושא אחר וצוללים אליו. בשלישית אשר נקראת ״קשר עין״ אנחנו מציגים לכם נקודת מבט של מישהו או מישהי בפחות מדקה וחצי.

הרעיון להקים את מדינת ירושלים התחיל מלדמיין את מקום העבודה שהיינו רוצים לעבוד בו. זה אומר שאנחנו עצמאיים לגמרי, מתפרנסים בינתיים בעיקר מעבודות מסחריות ומעט תמיכה, אוהבים מאוד את העיר אבל לא עושים לה רומנטיזציה, והשאיפה העיקרית שלנו היא להמשיך להנות מלעשות תוכן אפקטיבי, מדוייק, ואינפורמטיבי.

 

איך הגענו לכאן?

הוידיאו הראשון שעשינו יחד היה סרטון ספונטני על לילה של שוטטות בפורים. אחר כך צילמנו את הפרק על גיבור העל של ירושלים, פארק וויין ובשנה מאז הצילומים של הפרק למדנו איך לייצר תוכן ויז׳ואלי, לעבוד כצוות, פתחנו חברה בע״מ, הפקנו וצילמנו ארבעה פרקים באורך של 8-15 דקות, עשינו מעל 15 אירועים, הקמנו אתר, ואפילו משכנו קצת תשומת לב.

אחת הבעיות המרכזיות שלנו היתה חוסר היכולת לשחזר את הצלחת הפרקים על פי תבנית. כל פרק שעשינו על דמות היה עולם ומלואו. בחודש אוגוסט עשינו פיילוט בו ניסינו ליצור כתבה בשבועיים. בחרנו בנושא מורכב, ורצינו לבדוק האם אנחנו יכולים לספר אותו בצורה מרתקת.

אלו היו שבועיים פסיכיים, כייפים ובסופם עמד פרק משובח. היכולת שלנו לעשות את זה גרמה לנו לחשוב שוב על מה אנחנו רוצים לעשות בשנה הקרובה. והמטרה לשנה הקרובה (10/2018-10/2019) היא להביא את מדינת ירושלים משלב פיתוח, להרצה והוכחה לעצמנו ולקהל שלנו שאנחנו יכולים לייצר תוכן רלוונטי, איכותי, וכייפי באופן רציף.

אתם מוזמנים לקחת חלק. מעבר לפרק החודשי שלנו, כל שבוע יתפרסם בלוג שמתאר את ההתקדמות שלנו, לבטים שונים, וסיפורים מעניינים, תמונות יומיות, ובקבוצת הפייסבוק שלנו אפשר להשפיע על התכנים ולקחת חלק בדיונים על הפעילות שלנו.

אנחנו מחפשים שותפים. אם אתן/ם כותבים, יוצרים, אם יש לכם רעיונות לכתבה שאנחנו מוכרחים לעשות, רוצים להזמין אותנו להציג מה שאנחנו עושים איפשהו — דברו איתנו. נשמח לשמוע.

 

מדור תומכים-תומכות

עדיין לא הגענו רחוק אבל גם עד לכאן היינו צריכים הרבה עזרה.

תודה לאנשים שעזרו ועוזרים לנו ביעוץ עיסקי, עיתונאי, טכני, אומנותי, לפעמים פשוט בהיגיון בסיסי או בלתת לנו הזדמנות:

אריאל סנפירי, אורי לוי, יוחאי חדד, ענבר ווייס, אריאל מרקוזה, נעם שוסטר-אליאסי, אביטל בלס, ארם חווה, אוהד חדד, איב קריסטל, עדי יאיר, גילי לוי, שלומי סולמון, נתן רושנסקי, צבי לנצמן, דניאל זיני, שולה מולה, אסף מאיר, חן ארד, נועם תרשיש, תמר בהרל, אברהם קובר, רייסקינדר, נטע מיילז, אייל סמסון, אבי זמורה, בניה ליבנה, ליאור אדלר, גיתי סילבר, אריק פוטרמן, קובי שרביט, יונתן סטרייר.

 

 

נתן אודנהיימר

כתבתי למספר עיתונים ומגזינים כתבות סופשבוע וזה בערך מה שאני עושה במדינת ירושלים. אנחנו בוחרים יחד את הנושאים לפרקים, ואני יוצא לתחקיר, מראיין, מתמלל את הראיונות ומוציא מזה תסריט בסיסי לעריכה. 

בנוסף, אני מנהל את האסטרטגיה של מדינת ירושלים. 

 

 

 

תומר זמורה

במקור אני צלם סטילס, בעיקר של עיתונות, אבל בשנים האחרונות נסחפתי לצילום וידאו וקולנוע דוקומנטרי. בזמן התחקיר לפרק אני מפצח כיצד טכניקת הצילום תספר את הסיפור בצורה המעניינת ביותר. 

בנוסף, אני מקליט סאונד ומציב תאורה.

אור דרורי

אני פריק של קולנוע ואוהב לצייר ולכן בחרתי להיות אנימטור.

אני אמון על הכיוון האומנותי שלנו מה שאומר שאני עושה הכל מעיצוב, הנפשה, אנימציה, ושפה חזותית.

בזמן שאנחנו עובדים על פרק חדש אני מוביל את הקריאייטיב.